Náplní výuky pro začátečníky, ale i pokročilé je všestranné zvládnutí kresby. Kresba se považuje za základ ve výtvarném projevu a je dobré se s ní seznámit ve všech jejich rozmanitých formách. Každá fáze výuky je vedena k postupnému zvládnutí kresby jak z hlediska řemeslného, tak i výtvarného. Na začátku převažuje lineární kresba tužkou. Snažíme se ihned v počátku objevit sílu, energii a krásu kreslené čáry. Zde je třeba kladením šrafu ovládnout modelaci tvaru a prostoru. Pevné a přesné vedení ruky zdokonalují klasická kresebná cvičení, ze kterých se rozvíjí volné lineární kompozice, v nichž se projevuje cit pro rytmus volné a pojednané plochy. Pochopení iluzivního prostoru přináší studie prostorové a vzdušné perspektivy. Z počátku se učíme kreslit na jednoduchých modelech komponovaných do různých zátiší, později je dominantním námětem člověk, tedy portrétní a figurální náměty, studie rukou, skicování pohybu atd. Nejedná se pouze o zachycení vnější podoby, ale pokusit se v kresbě vyjádřit duchovní rozměr rozmanitého života. Zajímavá je i práce v plenéru. Kresba přírodním uhlem na rozdíl od universálního nástroje tužky je založena na rychlé práci s plochou, což vede k intenzivnějšímu pochopení světla a stínu a zároveň nutí ke kresebné zkratce. Získané zkušenosti z prací s těmito materiály nám otevírají možnost se věnovat perokresbě, lavírované kresbě, kolorované kresbě a kresbě štětcem. Veškerý výtvarný materiál a naprostá většina kresebných nástrojů a pomůcek je vždy připravena v ateliéru.
Kresba bývá často začátkem výtvarného procesu. Její schopnost pohotově reagovat a zachytit i letmou představu, dále ji rozvést ve studijních polohách a nakonec i finálně zpracovat v bohaté škále kresebných forem, ji řadí k základní výtvarné dovednosti. Ukazuje nám cestu k výtvarnému námětu a nutí nás k jeho intenzivnějšímu vnímání. Je neodmyslitelnou součástí přípravy k práci s náročnějčími materiály a výtvarnými technikami.
Seznámíme se postupně s náměty a materiály, které nám otevřou cestu k svobodnému kresebnému projevu. Nácvik správného zacházení s nástrojem, skicování, studie, kompozice, prostorová perspektiva, proporce, schopnost kresebného vyjadřování. Každá problematika je provázena vybranými komentovanými ukázkami mistrů. Práce je rozmanitá a je zapotřebí jen mít chuť a odvahu, ale také pokoru, která se již z dnešní doby vytrácí. Je možné objevovat krásu i zcela prostých námětů a také se učit na klasických dílech dovednostem mistrů. Vybraná skladba po sobě jdoucích námětů nás provede problematikou kresby od jednoduchého k náročnějšímu, poznáme klíčové principy kresby a necháme i volnost vlastní iniciativě.
Naše kurzy kresby vám nabízí propracovanou metodu výuky klasických technik kresby tužkou, přírodním úhlem i perem a tuší je zde nyní pro každého zájemce. Stačí jen vaše zvědavost a chuť objevit krásu kreslení. Přehledně a názorně se seznámíte krok za krokem se všemi základními způsoby kresby. Není nutná obava z náročnosti, tato koncepce výuky počítá s každým zájemcem o kreslení.
PŘIHLÁŠKA harmonogram školního roku kurz jako zajímavý dárek
Kreslení je přirozenou součástí našeho každodenního projevu. Jsme společenští a komunikaci mezi sebou i sami se sebou prožíváme všemi smysly. Také ruce se naší komunikace s okolím chtějí účastnit. Dotek je vlastně úplně nejdůležitější životní projev. V doteku cítíme nenahraditelný bytostný prožitek. Zároveň poznání, že naše doteky zanechávají za námi trvalé stopy nás inspiruje k dalšímu objevování života. Kresba se vyvíjí jako jedna z nejkomunikativnějších forem našeho života. Ať už je to vnímání křivky při pohlazení, gestikulace rukou např. při hovoru nebo cílené zapojení obrazotvornosti při kreslení. K rozvíjení náročnějších projevů nás nutí touha po intenzivnějších prožitcích, v kterých cítíme zdroj životní síly.